Primary Event Results

Primary Event Results

Girls Cross Country

Year 4 IndividualYear 4 TeamYear 5 IndividualYear 5 TeamYear 6 IndividualYear 6 Team
Callie - BrockwellBrockwell Junior SchoolCaitlin - Walton HolymoorsideWalton Holymoorside Primary SchoolHannah - BrimingtonBrimington Junior School
Neve - BrimingtonBrampton Primary SchoolJasmine - CutthorpeBrockwell Junior SchoolSky - Brimington Walton Holymoorside
Scarlette - BramptonBrimington Junior SchoolElla - Walton HolymoorsideBrimington Junior SchoolFame - BramptonBrockwell Junior School

Boys Cross Country

Year 4 IndividualYear 4 TeamYear 5 IndividualYear 5 TeamYear 6 IndiviualYear 6 Team
Ezra - Brockwell Brockwell Junior SchoolSam - BrockwellWalton Holymoorside Primary SchoolCharles - BrockwellBrockwell Junior School
Zane - BrimingtonBrimington Junior SchoolNick - Walton Holymoorside Brockwell Junior SchoolAlex - Walton HolymoorsideWalton Holymoorside
Roshan - Walton HolymoorsideWalton Holymoorside Primary SchoolFabien - BramptonSt Marys Catholic Primary SchoolCharlie - BrimingtonBrimington Junior School

Year 5/6 Mini Soccer Finals

TeamWonDrawLostGoals ForPoints
Brimington4101318
Brockwell401617
Inkersall3111015
Walton Holymoorside203511
Hady10418
Spire00505

Year 5/6 Girls Mini Soccer Finals

Girls TeamWonDrawLostGoals ForPoints
Hollingwood210710
Mary Swanwick210410
Brampton Bees10226
Old Hall00303

Year 5/6 Mini Soccer Qualifiers

GirlsMixed
Mary SwanwickSpire
BramptonHady
HollingwoodBrockwell
Old Hall BluesBrimington
Inkersall
Walton Holymoorside

North Derbyshire Quadkids Champions

TeamPointsIndividual BoyPointsIndividual GirlPoints
Chesterfield Cobras1759Joshua - Chesterfield Cobras257Mareca - Bolsover Bears231
North East Derbyshire Dynamos1744Jack - Chesterfield Cobras256Missy - Chesterfield Cobras215
Bolsover Bears1701James F - NED Dynamos255Lucy G - Chesterfield Cobras206
North East Derbyshire Dragons1647Mea - Bolsover Bears206
Chesterfield Chimps1465
Bolsover Beavers380

Year 5 and 6 Kwik Cricket Finals

PositionGirls TeamMixed Team
1Brampton GirlsOld Hall
2Brimington GirlsBrockwell
3Mary Swanwick SwansStaveley
4Hady GirlsHolly House
5Old Hall WildcatsWalton Holymoorside
6Brimington
7Hady
8Brampton

Year 5 / 6 Mini Tennis Finals

PositionTeam
1stBrockwell Badgers
2ndBrampton Stings
3rdBrockwell Beavers
4thAbercrombie
4thHady Eagles

Year 5 and 6 Quadkids

PositionTeamPoints Girls IndividualBoys Individual
1Brockwell Badgers1533Missy - HaslandJack - Brampton
2Hasland Harriers1519Lucy - BrockwellOliver - Old Hall
3Brampton Bees1463Lottie - HaslandThomas - Brockwell
4Old Hall Blue1344
5Brockwell Beavers1343
6Brampton Stings1111
7Old Hall Yellow1033
8Calow Cats1028
9Hasland Hawks987
10Calow Mice636

Year 3 and 4 Quadkids

PositionTeamPoints Girls IndividualBoys Individual
1Brampton Bees1303Faye - BramptonNathaniel Brockwell
2Brockwell Badgers1262Alice - BrockwellFabien - Brampton
3Brampton Stings1158Grace - Old Hall Sam - Brockwell
3Old Hall Blue1158
5Brockwell Beavers996
6Old Hall Yellow859

Year 1 and 2 Quadkids

SchoolNamePoints
Brampton Primary SchoolScott206
Evie K190
Roman172
Chen Hao165
Newton165
George163
Grace159
Lola150
Amelia149
Evie F142

Kwik Cricket Qualifiers

These teams will go through to the finals
Girls TeamMixed Team
Mary Swanwick SwansStaveley Stings
Brimington GirlsBrimington Eagles
Brampton GirlsHolly House
Brockwell GirlsHady Eagles
Cutthorpe GirlsBrampton Primary
Old Hall GirlsBrockwell Badgers
Hady GirlsOld Hall Legends
Walton Holymoorside Whales

Yr 3/4 Mini Tennis Qualifiers

Top 2 teams from each tournament will go through to the finals.
TeamsPoints
Brockwell Badgers12
Brockwell Beavers12
Walton Holymoorside Aces9
William Rhodes Bees9
Brockwell Bears6
Walton Holymoorside Whales6
Hollingwood Primary4
Staveley Junior1

KS2 Swimming Gala Final Placing

Girls TeamFinal PointsBoys TeamFinal Points
Old Hall Blue
Brockwell Badgers
Hasland Junior
Brampton
Old Hall Yellow
Abercrombie
Holme Hall
Hollingwood
Staveley Junior
Hady
Brimington Junior
Brockwell Beavers
Norbriggs
William Rhodes
41
35
30
27
22
16
13
12
10
9
1
1
0
0
Old Hall Blue
Brockwell Badgers
Hasland Junior
Brockwell Beavers
Brampton
Abercrombie
Hady
Holme Hall
Norbriggs
Staveley Junior
Old Hall Yellow
Brimington Junior
Hollingwood
William Rhodes
Brimington Juniors B
42
42
28
16
15
15
15
13
10
7
6
4
4
0
0

KS2 Boys Medley Relay

Heat / SchoolTimesFinalsTimesPosition
1 Old Hall Blue
1 Brockwell Badgers
1 Norbriggs
1 Holme Hall
1 Brimington Junior A
1 Brampton
1 William Rhodes
1.47.59
1.37.53
2.18.94
2.21.38
2.44.34
2.10.63
DNF
Brockwell Badgers
Old Hall Blue
Hady
Hasland Junior
Brampton
Norbriggs
Brockwell Beavers
Abercrombie
1.40.25
1.43.81
2.01.90
2.02.25
2.11.40
2.26.76
2.26.97
DQ
1
2
3
4
5
6
7
8
2 Old Hall Yellow
2 Brockwell Beavers
2 Hasland Junior
2 Abercrombie
2 Staveley Junior
2 Hollingwood
2 Hady
2 Brimington Juniors B
2.21.96
2.20.19
2.03.19
2.13.44
2.23.00
2.34.97
2.08.95
2.30.12

KS2 Girls Medley Relay

Heat / SchoolTimesFinalsTimesPosition
1 Old Hall Blue
1 Brockwell Badgers
1 Norbriggs
1 Holme Hall
1 Brimington Junior
1 Brampton
1 William Rhodes
1.33.62
1.44.19
2.45.12
2.05.60
2.25.88
1.44.18
DNF
Old Hall Blue
Brockwell Badgers
Brampton
Hollingwood
Old Hall Yellow
Abercrombie
Holme Hall
Hady
1.36.90
1.45.81
1.47.40
1.58.91
2.01.84
2.03.47
2.04.84
2.10.97
1
2
3
4
5
6
7
8
2 Old Hall Yellow
2 Brockwell Beavers
2 Hasland Junior
2 Abercrombie
2 Staveley Junior
2 Hollingwood
2 Hady
2.03.16
2.13.03
DQ
1.59.53
2.11.90
1.57.22
2.06.06

KS2 Boys Freestyle Relay

Heat / SchoolTimesFinalsTimesPosition
1 Old Hall Blue
1 Brockwell Badgers
1 Norbriggs
1 Holme Hall
1 Brimington Junior A
1 Brampton
1 William Rhodes
1.26.91
1.25.09
DQ
2.07.56
2.13.35
2.00.60
2.33.43
Brockwell Badgers
Old Hall Blue
Hady
Hasland Junior
Brockwell Beavers
Brampton
Abercrombie
Old Hall Yellow
1.24.31
1.26.22
1.34.37
1.40.47
1.46.97
1.47.75
1.47.76
2.01.65
1
2
3
4
5
6
7
8
2 Old Hall Yellow
2 Brockwell Beavers
2 Hasland Junior
2 Abercrombie
2 Staveley Junior
2 Hollingwood
2 Hady
2 Brimington Juniors B
1.44.22
1.43.00
1.34.75
1.53.81
DQ
2.21.75
1.34.18
2.00.81

KS2 Girls Freestyle Relay

Heat / SchoolTimesFinalsTimesPosition
1 Old Hall Blue
1 Brockwell Badgers
1 Norbriggs
1 Holme Hall
1 Brimington Junior
1 Brampton
1 William Rhodes
1.22.13
1.23.72
2.42.44
1.58.69
2.18.65
1.30.47
DNF
Old Hall Blue
Brockwell Badgers
Hasland Junior
Brampton
Old Hall Yellow
Staveley Junior
Abercrombie
Hollingwood
1.24.47
1.28.69
1.26.69
1.30.62
1.45.72
1.45.31
1.49.47
1.49.46
1
2
3
4
5
6
7
8
2 Old Hall Yellow
2 Brockwell Beavers
2 Hasland Junior
2 Abercrombie
2 Staveley Junior
2 Hollingwood
2 Hady
1.37.25
1.52.72
1.27.68
1.43.81
1.40.41
1.48.87
1.52.63

KS2 Boys 25m Freestyle

Heat / SchoolTimesFinalsTimesPosition
1 Old Hall Blue
1 Brockwell Badgers
1 Norbriggs
1 Holme Hall
1 Brimington Junior A
1 Brampton
1 William Rhodes
18.19
18.34
25.44
26.16
27.63
28.81
33.21
Old Hall Blue
Brockwell Badgers
Hasland Junior
Abercrombie
Staveley Junior
Old Hall Yellow
Holme Hall
Norbriggs
17.75
18.63
18.63
19.72
23.53
26.28
28.66
28.9
1
2
2
4
5
6
7
8
2 Old Hall Yellow
2 Brockwell Beavers
2 Hasland Junior
2 Abercrombie
2 Staveley Junior
2 Hollingwood
2 Hady
2 Brimington Juniors B
25.87
28.28
18.89
19.25
23.40
28.90
DQ
DNF

KS2 Girls 25m Freestyle

Heat / SchoolTimesFinalsTimesPosition
1 Old Hall Blue
1 Brockwell Badgers
1 Norbriggs
1 Holme Hall
1 Brimington Junior
1 Brampton
1 William Rhodes
19.28
17.28
38.12
22.06
28.36
22.72
33.56
Brockwell Badgers
Old Hall Blue
Hady
Holme Hall
Hasland Junior
Abercrombie
Brampton
Old Hall Yellow
17.97
18.75
21.63
21.78
22.5
22.69
23.84
23.84
1
2
3
4
5
6
7
7
2 Old Hall Yellow
2 Brockwell Beavers
2 Hasland Junior
2 Abercrombie
2 Staveley Junior
2 Hollingwood
2 Hady
22.62
23.78
22.25
21.38
25.97
25.4
21.98

KS2 Boys 25m Breast Stroke

Heat / SchoolTimesFinalsTimesPosition
1 Old Hall Blue
1 Brockwell Badgers
1 Norbriggs
1 Holme Hall
1 Brimington Junior A
1 Brampton
1 William Rhodes
32
23.56
29.75
42.43
61.5
41.41
63.74
Brockwell Badgers
Brockwell Beavers
Norbriggs
Old Hall Blue
Hasland Junior
Hady
Abercrombie
Old Hall Yellow
25.03
26.53
28.32
29.1
29.93
30.97
37.55
38.59
1
2
3
4
5
6
7
8
2 Old Hall Yellow
2 Brockwell Beavers
2 Hasland Junior
2 Abercrombie
2 Staveley Junior
2 Hollingwood
2 Hady
2 Brimington Juniors B
33.88
27.09
31.44
32.69
45.38
43.38
32.39
40.32

KS2 Girls 25m Breast Stroke

Heat / SchoolTimesFinalsTimesPosition
1 Old Hall Blue
1 Brockwell Badgers
1 Norbriggs
1 Holme Hall
1 Brimington Junior
1 Brampton
1 William Rhodes
22.65
26.94
36.13
29.25
33.5
32.53
47.93
Old Hall Blue
Staveley Junior
Hasland Junior
Brockwell Badgers
Abercrombie
Old Hall Yellow
Holme Hall
Brockwell Beavers
21.87
24.19
25.18
27.35
29.88
30.59
32.12
34.81
1
2
3
4
5
6
7
8
2 Old Hall Yellow
2 Brockwell Beavers
2 Hasland Junior
2 Abercrombie
2 Staveley Junior
2 Hollingwood
2 Hady
29.03
29.19
24.68
28.25
24.05
31.56
37.87

KS2 Boys 25m Back Stoke

Heat / SchoolTimesFinalsTimesPosition
1 Old Hall Blue
1 Brockwell Badgers
1 Norbriggs
1 Holme Hall
1 Brimington Junior A
1 Brampton
1 William Rhodes
25.37
26.94
28.25
26.28
29.25
21.56
35.46
Brampton
Old Hall Blue
Hasland Junior
Holme Hall
Brockwell Badgers
Staveley Junior
Hollingwood
Old Hall Yellow
22.16
24.25
24.79
27.40
27.56
28
28.97
34.37
1
2
3
4
5
6
7
8
2 Old Hall Yellow
2 Brockwell Beavers
2 Hasland Junior
2 Abercrombie
2 Staveley Junior
2 Hollingwood
2 Hady
2 Brimington B
27.47
28.93
24.38
32.53
26.69
27.57
29.79
DNF

KS2 Girls 25m Back Stroke

Heat / SchoolTimesFinalsTimesPosition
1 Old Hall Blue
1 Brockwell Badgers
1 Norbriggs
1 Holme Hall
1 Brimington Junior
1 Brampton
1 William Rhodes
25.97
23.62
31.35
25.56
38.69
23.9
31.34
Brampton
Old Hall Yellow
Hasland Junior
Brockwell Badgers
Holme Hall
Old Hall Blue
Hady
Hollingwood
23.18
23.65
23.81
24.32
25.13
27.25
27.43
30.34
1
2
3
4
5
6
7
8
2 Old Hall Yellow
2 Brockwell Beavers
2 Hasland Junior
2 Abercrombie
2 Staveley Junior
2 Hollingwood
2 Hady
25.38
33.06
22.62
33.41
35.22
29.63
27.93

KS2 Boys 25m Butterfly

Heat / SchoolTimesFinalsTimesPosition
1 / Old Hall Blue
1 / Brockwell Badgers
1 / Norbriggs
1 / Holme Hall
1 / Brimington Junior A
1 / Brampton
1 / William Rhodes
20.4
21.16
34.81
26.97
29.98
33.38
n/a
Old Hall Blue
Brockwell Badgers
Holme Hall
Abercrombie
Brimington Junior A
Brockwell Beavers
Hollingwood
Hasland Junior
19.84
20.06
26.69
28.91
30.88
34.66
34.83
34.84
1
2
3
4
5
6
7
8
2 / Old Hall Yellow
2 / Brockwell Beavers
2 / Hasland Junior
2 / Abercrombie
2 / Staveley Junior
2 / Hollingwood
2 / Hady
2 / Brimington B
33.38
30.62
30.75
27.03
35.4
33.28
35.41
34.61

KS2 Girls 25m Butterfly

Heat / SchoolTimesFinalsTimesPosition
1 / Old Hall Blue
1 / Brockwell Badgers
1 / Norbriggs
1 / Holme Hall
1 / Brimington Junior
1 / Brampton
1 / William Rhodes
21.35
25.87
35.13
30.94
28.96
22.3
n/a
Hasland Junior
Old Hall Blue
Brampton
Hollingwood
Abercrombie
Brockwell Badgers
Old Hall Yellow
Brimington Junior
20.63
20.72
21.25
22.31
24.18
25.68
28.93
34.18
1
2
3
4
5
6
7
8
2 / Old Hall Yellow
2 / Brockwell Beavers
2 / Hasland Junior
2 / Abercrombie
2 / Staveley Junior
2 / Hollingwood
2 / Hady
27.13
32.31
22.87
27.12
32.94
23.06
37.94

Year 5/6 High 5 Netball County Finals

PositionSchool
GoldOsmaston
SilverOakwood
BronzeBishop Lonsdale
4thLoscoe
5thBrockwell
6thSt Andrew's
7thHarpur Hill
8thGlebe
9thWillington
10thFirfield

Year 3 Fun 2 Run Teams

Team BoysScoreTeam GirlsScore Overall Team Score
Hasland42Old Hall Junior35Old Hall Junior78
Old Hall Junior43Brockwell69Hasland114
Walton Holymoorside58Hasland72Brockwell137
Hollingwood59Brampton83Hollingwood157
Brockwell68Hollingwood98Brampton177
Hady82Mary Swanwick105Walton Holymoorside177
Brampton94Cutthorpe110Mary Swanwick228
Mary Swanwick123Walton Holymoorside119Spire Junior272
Spire Junior143Spire Junior129Cutthorpe310
Cutthorpe200Hadyn/aHady82

Year 2 Fun 2 Run Teams

Team BoysScoreTeam GirlsScore Overall Team Score
Hollingwood24Walton Holymoorside23Walton Holymoorside56
Hady32Westfield37Hady72
Walton Holymoorside33Hady40Hollingwood85
Mary Swanwick65Hollingwood61Westfield104
Westfield67Speedwell80Mary Swanwick155
Speedwell109Mary Swanwick90Speedwell189

Year 3 Fun 2 Run Individual

Boy NameSchoolGirl NameSchool
JackOld Hall JuniorJasmineCutthorpe
CharlieHollingwoodMarlieBrampton
MackenzieHaslandEmmieHady

Year 2 Fun 2 Run Individual

Boy NameSchoolGirl NameSchool
JaydenHadyEsmeWalton Holymoorside
DyfanHadyAmberWalton Holymoorside
JackHollingwoodImogenHady

Yr 4/5 Mini Basketball Finals

SchoolPoints
Brockwell Junior School20
Brimington Junior School17
Mary Swanwick Primary School14
Hady Primary School10
Brampton Primary School8
Spire Junior School6

Sportshall Athletics District Final

SchoolScore
Brockwell348
Hasland296
Brampton214
Hollingwood208
Old Hall208
Hady202
Walton Holymoorside140
New Whittington126

Small Schools Sportshall Athletics Final

SchoolScore
Cutthorpe Purple80
Barlow56
Cutthorpe Red50
Temple Normanton36

Year 5/6 Sportshall Athletics

All teams compete for a place in the finals on 27th February 2017
DateSchools qualified
24/01/2017
Hollingwood Primary
New Whittington Primary
25/01/2017Old hall Junior
Walton Holymoorside
02/02/2017Brockwell Junior
Brampton Primary
23/02/2017Hady Primary
Hasland Junior